Hűtlenség.hu
Mit tegyünk
megcsalás esetén?
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Mit lehet kezdeni az érzelmi megcsalással?

Gyakran teszik föl nekem a kérdést, hogy: „Ádám mit kell kezdeni az érzelmi megcsalással, a lelki megcsalással?”

A válaszom ilyenkor az, hogy az érzelmi megcsalás mint fogalom egy nagyon ingoványos terület, mert nagyon nehéz meghatározni, hogy mi is számít igazából érzelmi megcsalásnak.

A válasz erre az, hogy általában mindenkinek mást jelent az érzelmi megcsalás.

  1. Van, aki már egy fellángolást is annak tart. Van, akinek már az is érzelmi megcsalásnak számít, hogy jókat beszélgetünk egy kollegával vagy csak nagyon bensőséges a hangulat közöttünk.
  2. De ugye vannak olyanok is, akik azt mondják, hogy amíg nincsen fizikai kontaktus, amíg nincsen szexuális aktus addig nem megcsalás. Ebbe a vitába ebben a cikkben nem is mennék bele. Mindenkinek a saját fogalmai szerint kell ezt helyretennie. Ha valaki a szívében azt érzi, hogy ami történt, az érzelmi megcsalás, akkor ezt a kapcsolat szempontjából annak kell tekinteni.

A fellángolás veszélyes?

Ami nagyon fontos, hogy fellángolás bármelyikünk életében előfordulhat. Nem szabad meglepődni, ha valaki felé elkezdünk szerelemhez hasonló érzéseket táplálni. Erre persze sokan azt mondják, hogy ha már ilyen érzések valakiben előcsalogathatóak, akkor már baj van a kapcsolattal. Én nagyon-nagyon-nagyon elítélem ezt a véleményt.

Azt gondolom, hogy bármilyen házasság, párkapcsolatnak része lehet az, hogy valaki érzelmileg valaki felé elkezd valamit érezni. Ez természetes dolog. A kérdés sokkal inkább az, hogy mit kezdünk ezzel az érzéssel!

Az érzelmek kezelésének 3 módja

1) Tápláljuk

Az első, hogy engedünk a fellángolásnak és tovább tápláljuk a tüzet. Ez  veszélyes a kapcsolatra nézve. Mindenkinek a szívében eljön az a pont, amkor érzi: „amit én most teszek, az nem biztos, hogy helyes”. Innentől kezdve a kapcsolatát az ember már tudatosan szétrombolja.

2) Eltitkolva elnyomjuk

Amit még nem javaslok, az a másik tipikus reakció, hogy valaki megpróbálja elnyomni ezt az érzést, nem szól a társának, megpróbálja magában feldolgozni az érzéseit. Csak, hogy ennek az az eredménye, hogy ha valamit magunkban elnyomunk, akkor az egyszer csak kezelhetetlen erővel ki fog szabadulni belőlünk. Sokkal nagyobb hatással és intenzitással, mint kellene.

3) Kikommunikáljuk

Amit javaslok, azt sokan nem merik meglépni. Amikor valaki felé érzünk valamit, akkor azt nyugodtan mondjuk el a párunknak, kommunikáljuk ki. Hogy ha valamiről nem tudunk beszélni, akkor annak a dolognak a rabjai leszünk, és csak tovább dolgozik bennünk és ez által még titkosabb és még izgalmasabb és még furcsább, euforikusabb lesz ez az érzés. Viszont ha őszintén otthon erről merünk beszélni, nyilván kell hozzá egy olyan pár, aki bizalommal tud felém fordulni és biztosít egy olyan helyet, egy olyan körülményt, egy olyan környezetet, amiben mi meg tudunk nyílni. De érdemes kikommunikálni magunkban ezeket az érzéseket, hogy ne tápláljuk belül ezeket, mert úgy sokkal kevésbé fog hatni.

Megoldások az érzelmi hűtlenség megelőzésére

1) Miután kikommunikáltuk az érzelmeinket, sokat segít, ha azokat a körülményeket megváltoztatjuk, amelyekben ezek az érzelmek kialakultak. Ha például a párunknak elmondtuk a bennünk felkavarodott érzéseket, de nem akar csillapodni a kollégánk felé megélt bensőséges érzés, akkor érdemes a körülményeken is változtatni. Mondjuk átkérni magunkat egy másik osztályra vagy esetleg egy teljes munkahelyváltáson is érdemes gondolkodni. Ez lehet, hogy nagyon nagy áldozatnak tűnik (sokan féltik a karrierjüket), de mindenkinek el kell döntenie, hogy a saját párkapcsolata mennyire fontos. Az ember életében – azt gondolom – nagyon sok olyan személlyel találkozhat, aki felé meg tud nyílni. A kérdés az, hogy mit kezdünk az érzéseinkkel.

Amikor érzelmileg vonzódunk valaki felé, segíthet az is, hogy vizsgáljuk meg ennek okait:

  • Mi lehet ennek az oka?
  • Mit kapok meg ettől a személytől, ami hiányzik nekem?
  • Mit ad ő nekem meg jobban, mint a párom?
  • Mi az, amit bennem ő felerősített? Mondjuk egy jó tulajdonságomat?
  • Mi az, amire ő rásegített, miben segít ő nekem?
  • Mi az, ami miatt én boldogabbnak érzem magam?

2) Keressük meg ezt az okot, hogy az alapkapcsolatunkban is kezelni tudjuk ezt. Őszintén beszélgessünk erről a párunkkal!

Hiszem, hogy nem kell pusztán az érzelmek miatt felrúgni valamit, amit évek alatt kiépítettünk, amit nagy szeretettel gondoztunk. Személyes véleményem, hogy egy új kapcsolat egy ugyanolyan kapcsolat, amelyet a jövőben ugyanúgy gondozni kell, építeni kell. Nem feltétlenül éri meg pusztán futó érzelmek alapján olyan döntést hozni, amelyet utána az ember megbán. Persze ez nyilván mindenkinek a saját döntése. Úgyhogy mit is kívánhatnék mást, mint sok erőt az érzelmek helyes felismeréséhez és kezeléséhez!

Kedves Olvasóm!

Ha mélyebben is érdekli a hűtlenség témája, kérem, töltse le és olvassa el most a megcsalás kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet: