Hűtlenség.hu
Mit tegyünk
megcsalás esetén?
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Megcsalás után – Hogyan viselkedjünk hűtlen félként?

Milyen teendői vannak annak, aki megcsalta a párját?

Manapság nagyon gyakori, hogy valaki belecsúszik, az már ritkább, hogy tudatosan alakít ki külső viszonyt valakivel. Annak, aki ebben az élethelyzetben van, érdemes egy kicsit megfontolnia, hogy hogyan kezelje a kialakult élethelyzetet. Öt gondolatot hoztam ezzel kapcsolatban.

1) Tisztázzuk a céljainkat!

Az első, hogy érdemes tisztáznunk a céljainkat! Mit is akarunk igazán? Terveinkben van-e az, hogy az alapkapcsolatunkat megtartsuk? Vagy esetleg az új kapcsolatot akarjuk?

Ezt azért érdemes tisztázni, mert nagyon nehéz továbblépni egy ilyen helyzetből, akár a már meglevő kapcsolatunkban, akár az esetleges új életünk kialakításában, ha nem látjuk pontosan, hogy merre tartunk. Nehéz meghatározni a következő lépést, hogy ha nem látjuk a végcélt. Lássunk tisztán!

2) Mi volt az oka a megcsalásnak?

Ennél sokkal fontosabb és ez a 2. dolog, hogy értsük meg, hogy mi vezetett a megcsaláshoz. Sokan azt hiszik, hogy szexuális hiányok, hogy valami hiányzott az alapkapcsolatból. Amit különösen kiemelnék, hogy általában amikor egy külső viszonyba belekeveredünk, valakibe beleszeretünk, akkor annak az az oka, hogy valamit ott megélhetünk magunkról.

A férfiak általában szeretik Szupermennek érezni magukat. Ez azt jelenti, hogy szeretnek olyan visszajelzéseket kapni egy nőtől, amitől azt érzik, hogy jó emberek, hogy megbecsülik őket, hogy elfogadják őket, hogy férfiak, hogy felnéz rájuk a nő, mint férfi, mint egy férfira. És ezt a képet vágynak megkapni egy külső viszonyban. És, hogy ha ezt az alapkapcsolatukban nem élhetik meg, akkor vonzódnak ahhoz, akitől igen.

Nők esetében ugyan ez a helyzet: jó embernek, nőiesnek akarják magukat érezni. Akarják érezni, hogy ők csábítok.

Azonban ezeket a hiányokat sok esetben mélyebbről hozzuk. Ha gyerekkorunkban nem fogadtak el eléggé, nem dicsértek, akkor a sérült önértékelésünkkel nagyon könnyen beleszerethetünk valakibe, aki ezt megadja nekünk.

Fontos megcsalás után, hogy lássuk meg ezeket az okokat!

3) Döntsünk!

Minél előbb érdemes egy döntést hozni, egy világos döntést, hogy az alapkapcsolatban maradunk-e vagy a külső kapcsolatot választjuk.

Tapasztalataim szerint ezt a döntést minden hűtlen félnek nagyon nehéz meghoznia, mert mindkét kapcsolat fontos a számára. „Nem tudom kidobni egyik napról a másikra a páromat!” Az alábbi videóban néhány tipikus kérdéssel szeretnék segíteni azoknak, akik sokat gondolkodnak jelenleg a kapcsolatukról, a jövőről:

4) Vállaljuk magunkat!

Sokan megkérdezik, hogy érdemes-e elmondaniuk a párjuknak, hogy mi történt? Szoktuk mondani, hogy ami kiderülhet, az előbb utóbb ki is derül. Így valamennyire igaz ez a megcsalásokra is. A hűtlenség a legtöbb esetben három módon szokott a megcsalt fél tudomására jutni:

  • önálló bevallás
  • véletlen lebukás
  • kényszerített bevallás

A hűtlenség beismerésével kapcsolatban két irányzat létezik.

  1. Az egyik azt mondja, hogy igen mondjuk el őszintén, hogy mit tettünk, hogy tiszta lappal folytathassuk a kapcsolatunkat, és ne távolítson el minket az eltitkolt történés.
  2. A másik irányzat azt mondja, hogy ne mondjuk el, mert akkor terhet rakunk a másikra.

Ez utóbbi irányzatot – én azt gondolom – sokan választják, mert az embernek nyugodtabb életet biztosít rövidtávon az, ha nem bolygatja meg a dolgokat. Viszont mégis fontoljuk meg, hogy őszintén feltárjuk-e a történteket.

Ugyanis ha elmondjuk, hogy mi történt, akkor a lelkiismeret-furdalásunkat csökkentjük. Ez abban segít minket, hogy a bennünk levő távolságot, amit a megcsalás okoz bennünk, egy kicsit eltüntessük. Nagyon sokan szégyenkezve, titkolózva tudnak csak a párjuk szemébe nézni, titokban bűnbaknak érzve magukat, amely a kapcsolat minőségére komoly kihatással van.

5) Legyünk bátrak!

Lehet, hogy nem mondok ezzel újat, de én arra szoktam bátorítani a klienseimet, hogy az ember ne tegyen olyat, amit utána magában szégyell. Ha a kedves Olvasó a hűtlen fél szerepében van a kapcsolatban, és a lelke mélyén egy kicsit zavarja az, ami történt, akkor érdemes ezzel a témával nagyon alaposan foglalkoznia.

Az ember be tudja a hűtlenséget tenni egy fiókba. Becsukja a fiókot, belakatolja a fiókot és nem veszi elő. De ettől az ember élete végéig magába hordozza ennek a súlyát, terhét!

Ezt onnan tudom, hogy amikor kiderül a megcsalás (mindegy, hogy aktív-e még a szeretői viszony vagy sem), nagyon erős reakciók kíséretében tud csak kommunikálni az, akit zavar az, hogy mi történt.

Háromféle – megcsalás utáni – kommunikációs jelenséget tudunk megfigyelni.

1) Visszahúzódás

A hűtlen fél kerüli a társával való beszélgetési lehetőségeket, kerüli az együttléteket, nincs kedves beszélgetni (különösen a megcsalásról).

Ez a viselkedés egyébként már a kiderülés előtt is megfigyelhető, a hűtlenség egyik jeleként tartjuk számon.

2) Erős magyarázkodás

A leggyakrabban elhangzó védekező mondatok, amelyek jellemzik a külső kapcsolatban lebukott felet:

  • „rossz volt a kapcsolatunk”
  • „én is férfiból vagyok”
  • „ma már mindenki megcsalja a másikat”
  • „nem tudtam elkerülni a dolgot”
  • „nem én akartam, belevittek”
  • „én sem tudom hogy történhetett”

3)  Hibáztatás, bűnbakkeresés

Ez a viselkedés nagyon hasonlít a magyarázkodásra azzal, hogy itt a másikra próbálja a hűtlen fél áthárítani a felelősségét:

  • „Rossz volt a kapcsolatunk”
  • „Te vagy az oka az egésznek”
  • „nem kaptam Tőled semmit”
  • „nem volt jó Veled már”

A 2) és 3) pontban foglalt reakciók arra szolgálnak, hogy a kívülről nem látható, de belül dolgozó lelkiismeret-furdalást csökkentse magában a hűtlen fél.

Általában elmondható, hogy amíg a hűtlen fél számára fontos a másik (és ugye nem történt megcsalás), addig szereti kicsinyíteni, elviccelni a társa negatív tulajdonságait. Viszont a megcsalás megtörténte és kiderülése után szelektál, és a rosszakat látja. Így nem olyan nyomasztó a számára azzal szembenézni, hogy „elárulta” a társát.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy nehéz súlyokkal, terhekkel éljük le. Úgyhogy mindenkinek jó tanulást, sok felismerést kívánok e témában. Lehet tenni a megcsalással kapcsolatban, lehet segíteni magunknak és a párunknak is. Sok erőt kívánok a továbbiakhoz! :)

Kedves Olvasóm!

Ha mélyebben is érdekli a hűtlenség témája, kérem, töltse le és olvassa el most a megcsalás kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet: