Hűtlenség.hu
Mit tegyünk
megcsalás esetén?
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

A megcsalás feldolgozása

(Kibővített, friss cikk.)

Egy párkapcsolatot nem csak a hűtlen fél botlása tud tönkretenni. Nagyon sok kapcsolat azért kerül válságba, mert a megcsalt fél nem megfelelően dolgozza fel a történteket, és a kapcsolatát ezzel ellehetetleníti. Íme néhány tipikus reakció:

1) Vannak, akik nem akarnak igazán tudomást venni a társuk hűtlenségéről, és a külső félre hárítják a felelősséget.

Őrá haragszanak. Túlságosan fájdalmas lenne a társuk hűtlenségével és az azzal járó felelősséggel szembenézni, ezért rátolják a felelősséget a külső személyre.

2) Vannak, akik egyszerűen csak elnézik a történteket.

És könnyen, gyorsan meg tudnak bocsátani. De mi állhat amögött, hogy komoly párkapcsolati problémát a megcsalt fél a szőnyeg alá söpör? A válasz nagyon egyszerű, több okot találunk ilyen esetekben:

  • Félelem a pénz és egzisztencia elvesztésétől.
  • Félelem a másik elvesztésétől. Ennek gyökere nem más, mint az alacsony önértékelés. A megcsalt fél „simán” hagyja, hogy megtegyék vele mindazt, amit megtettek.
  • De oka lehet egy hűtlen apa és egy tűrő anya családi mintája is. A megcsalt fél nem tudja a helyzetet megoldani, mert az anyjától sem látott erre mintát. (Pontosabban arra látott mintát, hogy hogyan kell eltűrni egy ilyen partnert.)
  • Tanult tehetetlenség: megszokja, hogy nem tud mit tenni, és ezért nem is próbál már semmit változtatni. Ő ilyen, nem fog változni – akkor terápiára sincs szükség.

 3) Vannak, akik áldozat-, mártírszerepet vesznek fel.

Panaszkodnak, siránkoznak a történtek miatt. Ennek célja lehet az a játszma, hogy a megcsalt  fél felhívja magára a figyelmet, a másik megszánja és visszatérjen.

4) Vannak, akik a társukat (aki ugye hűtlen volt) kezdik el támadni, bántani.

Ennek a viselkedésnek a célja a saját felelősség áttolása, a kezeletlen sérelmek megtorlása. Aki így jár el, sokszor lekicsinyli a társa bocsánatkérési, helyrehozási erőfeszítéseit.

5)  Vannak, akik elkezdenek könyörögni és rámászni a társukra.

Ez valójában egyfajta tehetetlenség következménye, amikor a megcsalt fél mindent megpróbál megtenni azért, hogy ne veszítse el a társát. Természetesen egyértelmű, hogy ez a hűtlen férfi vagy nő számára nem vonzó. Olyan társat szeretünk, akinek lehetősége lenne mást is választani, de végül mi vagyunk a vonzó befutók. Szeretjük azt megélni, hogy megküzdöttünk a társunkért.

De vajon mit tudunk tenni, ha megcsalt a társunk?  Hogyan hozhatjuk ki a legjobbat a helyzetből? Hogyan kezeljük a párunkkal a konfliktusainkat? Erről szóló minikönyvemet most máris letöltheti.

Mit csinál rosszul sok pár a megcsalás után?

Néhány gondolatomat megosztom most erről:

A megcsalás feldolgozásának 2 fontos tényezője

Mi az a 2 tényező, ami nagyban meghatározza, hogy hogy sikerül egy megcsalást feldolgoznia valakinek? Két dologtól nagyon függ, hogy hogy sikerül egy megcsalást feldolgoznia valakinek.

Végeleges döntés!

A megcsalás feldolgozásában jelentősége van annak, hogy mennyire sikerül a hátlen félnek végleges döntést hoznia a megcsalással kapcsolatban. Hogy mit jelent ez?

Ha ő úgy dönt, hogy válás mellet, szakítás mellett dönt, akkor az egy végleges döntés. Hogyha ő úgy dönt, hogy a családja mellett dönt, azaz az alapkapcsolatát választja, az is egy végleges döntés. Ilyen esetekben a megcsalás feldolgozása ugyan nem könnyű, de mégis értékelhető az, hogy megcsalt félként legalább tudjuk, hogy mi a végleges döntés és ehhez mérten át lehet gondolni a történteket.

A nehéz az, amikor a hűtlen fél nem tud dönteni! Amikor nem mondja azt, hogy itt a vége, nem mondja azt, hogy visszajövök hozzád, hanem beleszorul a két kapcsolatba. Az alapkapcsolatába és a külső viszonyba egyszerre . És, hogy ha ez a helyzet fennáll, akkor a megcsalást sokkal  nehéz feldolgozni! Hiszen természetes, hogy nehéz túltennie magát valakinek a történteket, ha egy ilyen csiki-csuki állapot alakul ki.

Teljeskörű bocsánatkérés!

A másik tényező, ami megnehezítheti a megcsalás feldolgozását, amikor a hűtlen fél részéről nem történik igazán bocsánatkérés. Itt nem csak arra gondolok, hogy a szavaival azt mondja, hogy „ne haragudj drágám”.

A teljeskörű bocsánatkérés azt jelenti, hogy aktívan, tevékenyen tesz azért, hogy helyrehozza a másikban okozott fájdalmat. Megpróbálja kárpótolni a másikat. Hogy ha ez hiányzik, akkor megint csak nehézzé válik egy megcsalás feldolgozása, ami ilyen felállásban természetes dolog. Azon csodálkozunk, az a furcsa, amikor azt látjuk, hogy valaki nagyon könnyen túllép a dolgokon olyankor, amikor a párja elárulta.

Sok erőt kívánok mindenkinek a megcsalás feldolgozásához!

Kedves Olvasóm!

Ha mélyebben is érdekli a hűtlenség témája, kérem, töltse le és olvassa el most a megcsalás kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet: